MONOXYLON I

Info

Monoxylon I. testoval možnost námořní plavby z Malé Asie do prostoru pevninského Řecka, v obecném smyslu šíření neolitizace z Blízkého Východu (neolitizace „ex Oriente lux“).

Trasa

Trasa byla volena na základě logického předpokladu úspornosti (least cost path) a zároveň tak, aby případná neolitická posádka zvládla námořní navigaci i bez map – t.j. vizuálním kontaktem se souší (ostrovy).

Loď

Monoxyl použitý k experimentu nevychází ze žádné konkrétní předlohy, na rozdíl od podniku Monoxylon II. Jeho proporce a konstrukce vychází z obecných předpokladů, použitým stromem byl topol.

boat_monoxylonI

V původní podobě byl monoxylon I. vyzbrojen obdélní námořní plachtou, kterážto se však neosvědčila. Pro loď bez kýlu je použití stežně s plachtou takřka bez významu, pokud vítr nefouká přímo zezadu. V jiném případě (drtivá většina) má vítr tendenci loď převracet a obecně snižuje její stabilitu. Tento problém byl řešený bočním plovákem (na výkresu), který výrazně vylepšil příčnou stabilitu plavidla, měl však za důsledek snížení rychlosti (hydrodynamický odpor plováku) a celkové manévrovatelnosti. V průběhu expedice Monoxylon II. byla tato otázka vyřešena elegantně – loď byla konstruována tak, aby měla snížené těžiště (ponecháním masivnějšího dna) a plováku nebylo zapotřebí.

Několik fotografií osvětlujících konstrukční detaily lodi.

J_Stepan_monoxylon_I-10J_Stepan_monoxylon_I-01monoxylon_I_tech01monoxylon_I_tech03monoxylon_I_tech04monoxylon_I_tech05monoxylon_I_tech06monoxylon_I_tech07

Film o expedici Monoxylon I., vzniklý v gesci společnosti GAIA a Zdeňka Zvonka.

Účastníci Monoxylu I.

monoxylon_I_lidi01 monoxylon_I_lidi02 monoxylon_I_lidi03 monoxylon_I_lidi04 monoxylon_I_lidi05 monoxylon_I_lidi06 monoxylon_I_lidi07 monoxylon_I_lidi08 monoxylon_I_lidi09 monoxylon_I_lidi10 monoxylon_I_lidi11 monoxylon_I_lidi12 monoxylon_I_lidi13 monoxylon_I_lidi14 monoxylon_I_lidi15monoxylon_I_lidi17 monoxylon_I_lidi18 monoxylon_I_lidi19 monoxylon_I_lidi20 monoxylon_I_lidi21 monoxylon_I_lidi22 monoxylon_I_lidi23 monoxylon_I_lidi24 monoxylon_I_lidi25 monoxylon_I_lidi26 monoxylon_I_lidi27monoxylon_I_lidi16